مهمان گرامی، خوش‌آمدید!
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری
  

گذرواژه‌
  

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

آمار انجمن
» اعضا: 8
» آخرین عضو: mahmk
» موضوعات انجمن: 7
» ارسال‌های انجمن: 7

آمار کامل

کاربران آنلاین
در حال حاضر 1 کاربر آنلاین وجود دارد
» 0 عضو | 1 مهمان

آخرین موضوع‌ها
قوانین کلی
انجمن: قوانین و مقررات
آخرین ارسال توسط: issamasiha
2017/01/04، 01:09 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 15
استفاده از روش worksharin...
انجمن: رویت (revit)
آخرین ارسال توسط: zohrehyousefi
2017/01/03، 08:52 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 31
فازبندی پروژه در رویت
انجمن: رویت (revit)
آخرین ارسال توسط: zohrehyousefi
2017/01/03، 08:30 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 23
تجسم خلاقانه با BIM
انجمن: تازه های BIM
آخرین ارسال توسط: issamasiha
2017/01/03، 06:49 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 22
پروتکل بیم
انجمن: تازه های BIM
آخرین ارسال توسط: zohrehyousefi
2017/01/03، 06:42 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 22
BIM مدلسازی اطلاعات ساختم...
انجمن: تازه های BIM
آخرین ارسال توسط: issamasiha
2017/01/03، 03:09 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 21
آموزش رویت تایتل نقشه‌ها
انجمن: تازه های BIM
آخرین ارسال توسط: issamasiha
2017/01/03، 02:10 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 25

 
  قوانین کلی
ارسال کننده: issamasiha - 2017/01/04، 01:09 PM - انجمن: قوانین و مقررات - بدون پاسخ

قوانین انجمن به روز گردید
کاربر گرامي
قوانین ثبت نام در سایت و استفاده از مطالب و امکانات سایت

با تشکر از اينکه سايت ما را جهت مشاهده و فعالیت انتخاب کرده ايد. به لحاظ حفظ قانون سايت و همچنين راحتي کاربران اين قوانين را وضع شده است ، که کاربران مي بايست طبق آن عمل کنند . در غير اين صورت مسئولين سايت اين حق را دارند که موضوعات ، مقالات ، اخبار و تمامي توضيحات و در برخي مواقع اكانت آن کاربر را از سايت حذف نمايند. اين قوانين به صورت کامل در زير منتشر شده اند و ممكن است در هر زمان تغيير كند . لطفاً جهت مشاهده آخرين قوانين سايت به پيغامهايي که ممکن است برخي از روزها به هر نحوي به اطلاع كاربران ميرسد دقت فرماييد. اين قوانين بلااستثناء مي باشند و در رابطه با تمامي كاربران از جمله تازه وارد ، فعال ، همكاران سايت ، مديران انجمن ها و... اجرا خواهند شد.. پس از خواندن دقيق اين قوانين گزينه "ضمن مطالعه دقیق اساسنامه ، با همه موارد موافقم" را تيك بزنيد و سپس كليد "ثبت نام" را بفشاريد . شما ميتوانيد براي خواندن قوانين به بخش قوانين سايت نيز مراجعه نماييد.[b][b]1. قوانین نام کاربری


1.1- تمامي کاربران مي بايست در هنگام ثبت نام در سايت ، از کلمات مناسب جهت استفاده در نام کاربري خود استفاده نمايند.
در صورت مشاهده نام های کاربری نامناسب، اكانت آن كاربر در اولين فرصت حذف خواهد شد و دسترسي وي به انجمنها قطع خواهد شد حتي المقدور نام كاربري را با حروف انگليسي به جاي فارسي ايجاد نماييد همچنين پس از عضويت امكان لغو عضويت توسط كاربر و يا مدير وجود نخواهد داشت. نام های کاربری نامناسب شامل موارد زیر می باشد:
نام کاربری های گمراه کننده
نام های تبلیغاتی اعم از ادرس , شماره تلفن , اسم شرکت , اسم سازمان یا اسم گروه
نام کاربری های اهانت آمیز
نام های کاربری مشابه


1.2- لطفاً از ساخت بيشتر از يک حساب در سايت جداً خودداري فرماييد. در صورت مشاهده بيشتر از يک حساب از طرف يک کاربر ، تمامي آنها در اولين فرصت حذف خواهند شد و و دسترسي وي به انجمنها قطع خواهد شد.

1.3- مسئولیت کلیه پستها و نظرات ارسال شده توسط هر اکانت کاربری با ایجاد کننده آن میباشد لذا از دادن پسورد اکانت کاربری خود به دیگران خودداری فرمائید .2. قوانین ارسال پست و تاپیک[/b]


2.1- کاربران سايت مي بايست در هنگام ارسال پيغام در کلیه محیط های انجمن اعم از تایپیکها ، چت باکس و پیغامهای خصوصی از کلمات مناسب استفاده نمايند. در صورت مشاهده هر گونه بي احترامي ، توهین ، تمسخر و فحاشی به كاربران ديگر ، مديران و مسئولان سايت با كاربر خاطی حسب مورد و سابقه برخورد خواهد شد و ضمن حذف پست جرائمی از قبیل امتیاز منفی ، بن موقت یا دائم بر اساس تشخیص مدیران اعمال خواهد شد .

2.2- لطفا"ً در هنگام ایجادتاپیک یا مطرح کردن سوالات خود ، انجمن مناسب را انتخاب نمایید و از مطرح کردن سوالات خود در انجمن های نامتناسب با سوالتان خودداری نمایید. همچنین از ارسال تاپیکهای تکراری جدا" خودداری فرمایید. قبل از ایجاد تاپیک یا طرح سوال با استفاده ازگزینه جستجو از عدم وجود مطلب ارسالی در انجمن ها مطمئن شوید.. از ارسال یک سوال و یا یک پست در انجمن های مختلف خودداری فرمایید.

2.3- کاربران مي بايست در هنگام ارسال سوالات و مشکلات و پيغامهاي خود از يک موضوع مناسب استفاده نمايند. اين موضوع مي بايست در رابطه با سوال ، مشکل و يا پيغام ايشان باشد. در غير اينصورت در حالتي که کاربر جديد باشد به او اخطار داده خواهد شد. در صورت تکرار مکرر اين موضوع توسط کاربران چه جديد و چه قديم ، برخورد جدي خواهد شد.
از انتخاب عناويني از جمله كمك ، تورو خدا كمكم كنيد ، خيلي مهم ، هر كي ميتونه جواب بده ، نياز به پاسخ فوري ، يك برنامه ، چطوري ميتونم ، كرك برنامه و ... جدا خودداري نماييد كه طبق قوانين با شما بر خورد خواهد شد.


راهنمايي در اين زمينه : براي انتخاب موضوع ميتوانيد از كلمات كليدي سوال خود استفاده كنيد.

2.4- هرگونه بحثي که موجب انحراف تاپيک ها از مسير اصلي خود بشود که به نوعي برخلاف قوانين انجمن باشد در صورت تشخيص مديران، در صورت لزوم تاپيک و يا بحث هاي اضافه حذف خواهد شد.

2.5- لطفاً در هنگام جواب دادن به سوالات از به کار گيري الفاظ و جملاتي که باعث دلسردي کاربر سوال کننده شود خودداري فرماييد. اين را بدانيد که اين سايت محل آموزش است و کساني هستند که سوالهايشان بسيار ابتدايي مي باشد. لذا از به کارگيري کلماتي که باعث شود کاربر به جاي گرفتن جواب سوال خود دلسرد شود اکيداً خودداري فرماييد.

2.6- ارسال پستهای متوالی و پشت سر هم در یک موضوع به شکلی که اسپم تلقی شود ممنوع میباشد و مدیران در بار اول اخطار و در صورت تکرار نسبت به حذف پستها ، منظور نمودن امتیاز منفی و مسدود نمودن اکانت کاربری متخلف اقدام خواهند نمود .

2.7- هرگونه تاپيک و ارسال اعتراض آميز و يا انتقاد آميز و یا تمسخر آمیز در رابطه مديران ،  بدون اخطار قبلي و سريعا حذف خواهد شد و در صورت تکرار موجب برخورد با آن کاربر خواهد شد.

2.8- پست ها یا تاپیک های شامل Yahoo ID و شماره تماس ، بدون اطلاع قبلی حذف میشوند ، در صورت تکرار کاربر خاطی یک هفته بن خواهد شد.

2.9- در پست ها از فونت بزرگ و رنگ های زننده استفاده نکنید.3. قوانین عمومی


3.1- از مطرح کردن مطالب خلاف قوانین جمهوری اسلامی و مطالبی که جزء جرائم رایانه ای محسوب میشوند جدا خودداری کنید ( راه های دور زدن ف ی ل ت رینگ سوال در رابطه با وی پی ان ، قرار دادن اطلاعیه ف ی ل تر شدن سایت ها و این گونه موارد جزء جرائم رایانه ای محسوب میشوند).

3.2- کلیه کاربران ملزم به استفاده از زبان فارسی در کلیه بخشهای فروم اعم از تایپیکها و چت باکس میباشند.استفاده از زبان فینگلیش ممنوع بوده و در صورت مشاهده ، ضمن حذف پست ؛ کاربر خاطی اخطار و امتیاز منفی دریافت خواهد نمود.

3.3- لطفاْ از ارسال پست ها و نامه هاي خصوصیِ ، تبليغاتی و تجاري پرهيز كنيد. در صورت مشاهده هر گونه تبلیغات تجاری در کلیه محیط های انجمن اعم از تایپیکها ، چت باکس و نامه های خصوصی ، ضمن حذف پست مربوطه ؛در صورت تکرار اين عمل توسط كاربر ، آن اكانت براي هميشه بسته خواهد شد. از ارسال پیغام خصوصی و ارسال پست در انجمن ها و پروفایل ها و ... جهت دعوتنامه برای عضویت در سایتهای دیگر خودداری کنید . در صورت رعایت نکردن این موارد نام کاربری شما مسدود شده و آدرس سایت شما در سیستم سایت مسدود خواهد شد.

3.4- از ارسال تاپیک های تبلیغاتی و معرفی محصولات و امثال آن خودداری کنید و برای معرفی چنین خدماتی با مدیریت سایت تماس گرفته و بنر تبلیغاتی در سایت اجاره کنید.

3.5- در صورت ملاحظه هرگونه مسايل خلاف قوانين انجمن از يک کاربر آدرس تاپيک را براي مدير آن انجمن ارسال نمائيد تا سريعا به موضوع رسيدگي* شود، چنانچه کاربري خود به جاي مدير در زمينه اي تصميم گيري و شخصا با کاربر ديگري برخورد کند سريعا ارسال کاربر تذکر دهنده حذف و به او اخطار داده خواهد شد. در صورت مشاهده هرگونه پست خلاف مقررات فقط نسبت به گزارش پست مربوطه به مدیران فروم اقدام و از پاسخگوئی به آن خودداری فرمائید . نقل قول پست خلاف قوانین ، تخلف محسوب شده و با کاربر پاسخ دهنده نیز برخورد خواهد شد.

3.6- مباحث مربوط به ( Hackاز ديد منفي) و مسائلي که باعث آزار و اذيت ديگران شود اکيداً در سايت ممنوع مي باشد.

3.7- مسئوليت تمامي فايلها و يا تصاوير و ... كه از طريق سايت رد و بدل ميشوند بر عهده كاربر فرستنده ميباشد و سايت در قبال اين گونه مسايل هيچ تعهدي در زمينه سالم بودن آنها، ويروسي نبودن آنها و ... ندارد. ما به شما پيشنهاد ميكنيم حتما پس از دريافت فايلها و ... آنها را قبل از استفاده توسط نرم افزارهايي كه كار ويروس يابي و اسكن فايلها را بر عهده دارند ، چك نماييد.

3.8- کاربران برای تغییر نام کاربری خود میتوانند در بخشی که در انجمن به همین منظور پیش بینی شده درخواست خود را مطرح کنند. (از ارسال پیغام خصوصی در مورد تغییر نام کاربری خودداری بفرمایید.)هر کاربر میتواند دوبار درخواست تغییر نام کاربری بدهد.شرط تغییر نام کاربری برای بار دوم حداقل یک ماه از زمان تغییر نام کاربری برای بار اول گذشته باشد و یک دلیل مناسب و مورد قبول برای تغییر دوباره نام کاربری ارائه شود.

3.9- چنانچه تاپيک و يا پيغامي از کاربران توسط مديري در انجمن حذف و يا ويرايش شد در صورت داشتن سوال در اين رابطه و يا خواهان جويا شدن علت موضوع لطفا براي مدير آن انجمن يک پيغام خصوصي ارسال کرده و سوال خود را به صورت خصوصي مطرح کنيد تا آن مدير نيز در اينباره شما را راهنمايي* و جواب سوالات شمارا بطور کامل بدهد. در صورت مطرح کردن سوال در اين رابطه و يا جويا شدن علت موضوع در انجمن هاي عمومي آن ارسال و يا تاپيک زائد سريعا حذف خواهد شد و شما نيز جواب سوال خودرا دريافت نخواهيد کرد.

3.10- در صورت داشتن انتقاد از يک مدير لطفا در صورت تمايل به وسيله پيغام خصوصي آنرا براي آن مدير ارسال نمائيد، چنانچه انتقاد و يا اعتراض نسبت به عمل يا رفتار مديري در انجمن داريد لطفا آنرا فقط از طريق پيغام خصوصي براي مدیریت سایت ارسال نمائيد تا به موضوع رسيدگي و در صورت لزوم مشورت هاي لازم انجام شود. همچنين ميتوانيد از قسمت تماس با ما براي مدير انجمنها ايميل ارسال کنيد.

3.11- قانون كپي : در صورتي كه ميخواهيد از مباحث و آموزشهايي كه در اين انجمنها ذكر شده است در جايي ديگر و يا در سايت خود استفاده كنيد ذكر نام سايت و نام نويسنده مطلب الزاميست و در صورت امكان لينك پيغام را هم براي اطلاعات بيشتر ذكر نماييد همچنین در صورتي که مايل به ارسال مطلبي از يک سايت ديگر مي باشيد ، حتماً منبع آن را ذکر نماييد. در صورتي که مطلب يا موضوع مذکور نوشته شده توسط شخص خاصي بود ، حتماً نام وي را ذکر نماييد.

3.12- معرفی باگهای احتمالی سرور ،  یا نقصی در سرورها مشاهده نمودید که امکان سوء استفاده کاربران را فراهم میکند لطفا موضوع رو در بخش مربوطه یا به صورت نامه شخصی به مدیریت سایت اعلام فرمائید .

3.13- رعایت تمامی اصول اخلاقی ، اسلامی ، اعتقادی و شخصیتی توسط تمامی کاربران الزامی است . از بحث های فلسفی و سیاسی و اعتقادی که هیچ ثمره ای برای پیشرفت انجمن ندارد اجتناب فرمائید. بحث در مورد هک شدن سايت ها و گذاشتن اطلاعيه هک شدن سايت ها ممنوع است.


3.14- هیچ لزوم و اجباری در پاسخ دادن کاربران وجود ندارد ، اگر پاسخی از سوی هیچ کاربری به سوالاتتان داده نشد ، لزومی بر تکرار و تاکید ندارد.

3.15- کل کل و مشاجره در سایت و توهین به اعضای دیگر در صورت مشاهده با توجه به نظر ادمین اخطار و یا جریمه کاربر منجر خواهد شد و در صورت مشاهده ادامه کل کل پست بسته خواهد شد. بحث ها و منازعات و مشکلات شخصی خود را در بیرون از انجمن حل کنید.

3.16- پیام خصوصی کاربران حریم خصوصی آنها نیست، و مدیریت می تواند هر زمان با استناد به پیام های خصوصی با تخلفات صورت گرفته توسط کاربر برخورد نماید.


3.17- اشتراک گذاری هر گونه نامه شخصی , عکس شخصی و مواردی که شامل حریم شخصی و خصوصی افراد می شود در محیط انجمن ممنوع می باشد. در صورتی که صاحبان حقیقی موارد ذکر شده رضایت داشته باشند فقط و فقط با اکانت کاربری یکی از اشخاص حقیقی موارد ذکر شده قابل اشتراک گذاری در انجمن می باشد. *تذکر: برای ارسال نامه های خصوصی و شخصی , عکس های خصوصی و شخصی در انجمن , صاحبان نامه یا عکس باا رضایت خود می توانند با اکانت کاربری خود نامه و یا عکس موجود را به اشتراک بگذارند. * موارد فوق الذکر نباید خلاف قوانین انجمن و کشوری باشند. *موارد فوق الذکر باید با اثبات رضایت به اشتراک گذاشته شوند , در صورت تشخیص ادمین به عدم رضایت افراد حقیقی یا صلاح دید ادمین ارسال با اعمال جریمه / بدون اعمال جریمه پاک خواهد شد.


4. قوانین فایل های پیوست

4.1- از پیوست کردن فایل های مخرب - ویروس ها - مطالب غیر مرتبط با انجمن جدا خودداری فرمایید.

4.2- مسئولیت کلیه فایل های پیوست شده توسط کاربر و محتوای آن بر عهده وی می باشد.5. قوانین امضا

5.1- در هنگام ساختن امضا در مشخصات شخصي خود ، از تبليغات تجاري (سايت و غير) خودتان و ديگران جدا خودداري نماييد. در صورتي كه سايت شما فعاليت آموزشي و يا فرهنگي دارد با ذكر فعاليت سايت براي شناساندن آن به كاربران ميتوانيد امضا را به سايت خود لينك دهيد البته توجه داشته باشيد كه امضا بايد كوتاه باشد .

5.2- قرار دادن هرگونه ID - شماره تماس در امضا همچنین استفاده از امضائی که توهین به دیگران تلقی شود ممنوع می باشد.

5.3- عکس های با حجم و سایز بالا صفحات را سنگین و حقوق کاربران را ضایع میکند. استفاده از این موارد ممنوع می باشد.

5.4- قرار دادن بنر در امضا ممنوع بوده و با کاربر خاطی (بین 1 تا 7 روز محرومیت) و در صورت تکرار بن دائمی، برخورد خواهد شد .


6. قوانین چت باکس

6.1- هر گونه تمسخر ، بی احترامی و توهین در چت باکس ممنوع می باشد.

6.2- پرسش و پاسخ و مطرح کردن درخواست ها در چت باکس ممنوع می باشد.


[/b]

با خواندن اين قوانين شما مسئوليت رفتار و ارسالهاي خود را در سايت به عهده خواهيد گرفت. در صورتي که از قوانين مذکور حمايت نکنيد(در صورت امكان) به شما اخطار داده خواهد شد و در صورت تکرار حساب شما از سايت حذف خواهد شد.با اميد به اينکه با به کارگيري قوانين سايت و دستورالعملهايي که در آينده به آنها اضافه خواهد شد بتوانيم رضايت شما کاربر گرامي را جلب کنيم, به اميد ساعات خوش در هنگام مشاهده اين سايت براي شما.

چاپ این مطلب

  تجسم خلاقانه با BIM
ارسال کننده: issamasiha - 2017/01/03، 06:49 PM - انجمن: تازه های BIM - بدون پاسخ

تجسم خلاقانه با BIM
خلق مستندات پروژه در سیستم BIM امتیاز ویژه ­ای دارد و آن امکان تجسم پروژه در فضای سه بعدی است و این ماحصل عمده و محرک اصلی در طراحی با BIM است که تمامی کاربران را به استفاده از آن ترغیب می­کند.تجسم خلاقانه در BIM:  خلق دیجیتالی پروژه با ابزارهای جدید ما را در پیشبرد اهدافمان کمک می­کند امکان تداعی فضای خارجی و داخلی پروژه همانند بازی با کنسول  می­باشد به طوری­که شما با ایجاد یک گردش مجازی در فضای طراحی (walk through) تصاویر ملموسی از پروژه ایجاد نماید.
در آینده نه چندان دور کارفرمایان به معمارانی که با روش BIM طراحی می­کنند اعتماد بیشتری خواهند داشت چرا که می-توانند در فضای واقعی و مسیرهای داخلی و خارجی پروژه حرکت نمایند و هیچ محدودیتی در ارائه فضای داخل و خارج پروژه ندارند.
تجسم خلاقانه در BIM

[تصویر: bim.jpg]
همچنین این مدل­ها محدودیتی در چ*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*و سفید ندارند.
 • نمونه­ های متفاوتی از تصویرسازی توسط مدل­های BIM وجود دارد که در اینجا به بحث پیرامون تفاوت­های تجسم­ سازی و ارتباطات بین آنها در BIM می ­پردازیم. یک تصویر ثابت ساده ­ترین تولید در سیستم BIM می­باشد. زمانیکه شما یک شیء یا عنصر ساختمانی را ایجاد می­ کنید در حقیقت یک تصویر ثابت از آن خلق کرده ­اید. که می­توانید آن را از هر منظری مانند *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* مشاهده نمایید. این تصاویر ثابت می­ توانند از روی تمامی بخش­های مدلسازی و طراحی شده در BIM ایجاد شده باشند.
 • این تصاویر تنها بیانگر کلیات طرح نیستد بلکه نمایش دهنده ایده ­ها، تناسب، فرم، فضا و کاربری نیز می­باشد. در برخی مصادیق  بحث متیریال گذاری حذف شده است تا بیشتر به فرم و کانپست ساختمان توجه شده و با تعریف مصالح به عناصر موجود می­توان رنگ­ها در فضا، نور و رندرهای واقع گرایانه از حجم مورد نظر را نمایان کرد.

تجسم خلاقانه در BIM:
در برخی تصاویر سازه­ ای  اطلاعات جامعی از اهداف طراحی هویدا می باشد و علاوه بر ظاهر آن تمامی اطلاعات و محاسبات مستقر در آن قابل بحث مفصل منتقدان پروژه خواهد بود. این روش ارائه واقع­گرایانه از مدل پروژه علاوه بر مدلسازی اصلی شامل نورپردازی، کاربرد سایه و تکنیک­های زمینه کار برای جلوه واقعی می­باشد.
در نهایت مرحله بعدی ایجاد حرکت در صفحه می­باشد. این حرکت در زمان مشخصی نیست با این حال بازتاب هر یک از عناصر بر روی یکدیگر و استفاده از نورهای واقعی آن را طبیعی­ تر جلوه می­ دهد تمامی این مراحل برای رسیدن به تجسم واقعی از فضایی است که هنوز وجود خارجی ندارد.
[تصویر: bim-1-300x145.jpg]
آنالیز و تجسم خلاقانه در BIM

باید بدانید پایه و اساس تجسم­ سازی در BIM پایه کارآمدی برای آنالیز طرح نمی­ باشد زیرا همانطور که مراحل تصویرسازی از انواع *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*بیشتر از هر چیزی به RAM کامپیوتر شما وابسته است که تا چه حد توانایی تصویرسازی واقعی اجسام را برای شما تداعی کند مبحث آنالیز طرح نیز اگر از نوع ساده و ابتدایی باشد با نرم­ افزار Revit قابل بررسی است اگر نه بهتر است از نرم ­افزارهای مختص آنالیز طرح استفاده شود.
زیرا علت استفاده از این نرم­ افزار بیشتر برای همکاری متقابل کلیه­ ی بخش­های ساختمانی در مدل­سازی و داده­ ها می ­باشد.دراینجا می توان  کاربرد مدلسازی براساس مصرف انرژی را به روش های مختلفی با هم مقایسه کرد مرحله اول وارد شدن احجام هندسی در روند آنالیز و طراحی .
مرحله دوم نمایانگر  زمانی است که داده ­های مسئله از طریق نرم­ افزارهای دیگری به جز Revit در آنالیز مدل وارد می شود  و صرف آنالیز مجموعه به صورت کلی می­شود. اما در بخش سوم  احجام هندسی با کمک نرم افزار Revit مستقیم وارد طرح آنالیز می شوند که با تکرار استفاده از این روش در پروژه ­های مختلف به مرور در این عمل مهارت کافی را کسب کرده و می­توانید مدت زمان آنالیز طرح را همراه با طراحی و مدلسازی پیش برده و آن را تا نصف کاهش دهید.

تجسم خلاقانه در BIM:

از این روش می­توان برای بررسی روشنایی روز در طراحی یک ساختمانبهره برید بدین ترتیب که گزینه ­های متفاوتی را برای یک طرح ارائه نموده و تنها با فشردن یک دکمه به بررسی و آنالیز روشنایی بر این نمونه­ ها اقدام کنید. بدین ترتیب با استفاده از روش مدلسازی و آنالیز در نرم ­افزار Revit هم در سرعت و هم دقت کار در حین پیشرفت کار اطمینان خواهید داشت. آنالیز یک طرح از لحاظ مصرف انرژی و یا نگهداری از آن در طول زمانی معین در ساختمان  بسیار اهمیت دارد.
پس استفاده از یک روش مدل­سازی که ما را در رسیدن به این هدف یاری نماید اولویت اول است به طور مثال اگر ما بعد از اتمام طراحی پروژه و تحویل فازهای مختف آن به بررسی مصالح از جهات بهینه سازی و نگهداری انرژی در ساختمان بپردازیم مجبور به ویرایش­های مکرر در طرح خواهیم بود اما با آنالیزکردن در حین طراحی می­توان مدت زمان هماهنگی بین مدلسازی و آنالیز طراحی را به نصف کاهش داد.
 
نویسنده: زهره یوسفی

چاپ این مطلب

  BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان
ارسال کننده: issamasiha - 2017/01/03، 03:09 PM - انجمن: تازه های BIM - بدون پاسخ

BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان
مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM یک نوع مدلسازی ۳ بعدی پارامتریک است که مورد استفاده قرار می­ گیرد. برای بروز کردن پلانها – برشها، نماها، روش ارائه، جزئیات، جداول و تمامی مواردی که برای مستندات ساختمان­ سازی به آن نیاز می­ باشد و نیازمند این سیستم می ­باشیم. *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*ایجاد می شود شامل خطوط دوبعدی که نمایانگر اجزای ساختمان می ­باشد، نیست بلکه دارای قابلیت تغییرات پارامتریک است و با ایجاد تغییرات عناصر کاربردی در ساختمان سایر اصلاحات وابسته آن لحاظ می­شود. BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان بدان معناست که اگر شما یک پنجره یا درب را در پروژه تغییر دهد پارامترهای مرتبط آن با سایر اجزاء نقشه همسو می شود.

[تصویر: %D8%A8%DB%8C%D9%85.jpg]
BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان

علاوه بر آن اگر عنصری را در نقطه­ ای تغییر شکل دهید و یا جابجا کنید این تغییرات در تمامی دیدهای موجود پروژه اعمال می ­شود. پس اگر دربی را در پروژه جابجا نمائیم در تمامی پلانها و برش­ها و مقاطع و… این تغییر لحاظ می­شود.
ما در طول چند سال گذشته شاهد پیشرفت در استفاده از BIM در *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و صنعت ساختمان بوده ­ایم و تمایل به سمت طراحی مدل­های سه بعدی ساختمان بیشتر شده است. در آماری که به تازگی توسط مک گروهیل انتشار یافته است شرکت­ها و دفاتر مهندسی بیشتر به سمت مدلسازی سه بعدی  در پروژه ­های عمرانی و طراحی معماری روی آورده ­اند، در سال ۲۰۰۹ در حدود ۵۰% از صنعت ساخت و ساز خود را با سیستم طراحی BIM همسو کرده­ اند و بیشتر طراحی­ها و آنالیزهای سیستم BIM در این زمینه موفقیت ­آمیز بوده است.
اگر با دقت بیشتری در رابطه با رشد کاربرد BIM نگاه کنید متوجه پیشرفت چشمگیر استفاده از سیستم BIM خواهید شد. کاربران ویژه، طراحان و سرمایه گذاران (تولید کنندگان مصالح نوین) در BIM از سال ۲۰۰۹، ۱۵% افزایش یافته است و کاربران معمولی که کارهای شخصی با BIM انجام می­دهند در حدود ۲۰% افزایش داشته است. همچنین آنچه امروزه مورد اهمیت است زمان و کیفیت مناسب پروژه­ ها در صنعت ساخت و ساز است که در این سیستم شاهد پیشرفت مطلوبی می باشیم.
برنامه­ ریزی برای BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان

از زمانی که معماران و طراحان به تغییر متد و روش کار خود در طراحی گرایش پیدا کردند بیشتر علاقمند به مدلسازی بوده­ اند *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و اکسیس. لذا زمان آن فرا رسیده که به معرفی مراحل جدید بپردازیم و با روش BIM که در آن مستندسازی و ارائه ساختمان به صورت بهینه انجام می ­شود آشنا شویم. همواره مدیران شرکت­ها و پروژه ­ها به دنبال پیشرفت و تکامل همه جانبه BIM هستند و اکثر آنها BIM را به عنوان یک روش کار جدید و کاربردی در صنعت ساختمان می­دانند که به تمامی پرسش ­های منتقدان جواب مناسب می­دهد. همانطوری که تکنولوژی­های مکمل در سیستم BIM در حال رشد است قابلیت­ها و توانائی­های آن هم در حال پیشرفت و تکامل است. در حال حاضر تعداد زیادی از قابلیت­های مدلسازی با BIM در تصویر ۳-۱ نمایش داده شده است. وقتی به مرحله بعدی آشنایی با سیستم BIM می­رویم برای ارائه بهتر مستندات، آنالیزها و قابلیت­های مدیریتی  لازم است که بدانید که در کدامیک از سه طیف BIM گام برمی­دارید. دانستن این اهداف و چگونگی همپوشانی هر یک در پروژه به شما کمک می­ کند تا براحتی با سیستم BIM کار کنید.
این سه طیف عبارتنداز:
 • تجسم
 • آنالیز
 • استراتژی
نویسنده: زهره یوسفی خو

چاپ این مطلب

  آموزش رویت تایتل نقشه‌ها
ارسال کننده: issamasiha - 2017/01/03، 02:10 PM - انجمن: تازه های BIM - بدون پاسخ

آموزش رویت تایتل نقشه‌ها

در نرم افزار رویت تاتیل‌ها نیز جز عناصر ۲ بعدی هستند. آموزش رویت تایتل نقشه‌ها: برای پروژه‌های رهبر بهتر است کار را با نمونه‌های *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* آغاز کرده و بعد به ویرایش آنها اقدام نمایید. محورهای Grid برای سازماندهی تاتیل‌ها بسیار مؤثر بوده اما همان‌طور که تا به حال به آن اشاره شده تاتیل‌ها دارای محورهای Grid نیستند پس بهتر است تعدادی به آنها اضافه کنیم.
شما می‌توانید تاتیل‌ها را در شاخه‌ی Sheet از پنجره‌ی Project Browser بیابید. روی نمونه‌ی sheet A lol دوبار کلیک کرده تا فایل مذبور در صفحه ترسیمات باز شود. بعد مراحل زیر را دنبال کنید.

آموزش رویت تایتل نقشه‌ها

۱-شیت را انتخاب کرده و بعد دکمه Edit Family را از نوار موجود بفشارید.
۲-قبل از انجام هر کاری بهتر است یک نوع خط ایجاد کنیم تا بتوان آنرا به محورهای Grid نسبت داد. که این خط می‌تواند یک خط نازک یا کم‌رنگ باشد تنها به صورتی که بتوان از آن به عنوان خط راهنما برای رسم تاتیل استفاده کرد. از طریق نوار Manage و پانل Setting گزینه object style را انتخاب کنید.
۳-زمانی که پنجره object style در صفحه باز شد روی دکمه New در زیر بخش Modify Subcategories کلیک کنید. از پنجره‌ی جدید New subcategory استفاده کرده و یک خط جدید با نام Grid Line ایجاد کنید. از طریق دکمه رو به پایین از بخش Subcategory گزینه Title Blocks را انتخاب نموده و ok نمایید.
4-روی بخش Line color رفته و یک رنگ آبی کم‌رنگ برای آن در نظر بگیرید.
۵-حال نمونه خط شما آماده‌ی بهره‌برداری است. از ابزار Line واقع در پانل Detail از نوار Home کمک گرفته تا نوار Modify/place line جایگزین نوار اصلی برنامه شود. بعد گزینه Grid Line از بخش Subcategory را انتخاب نمایید.
[تصویر: sheet-2-300x145.jpg]
۶-حال ۵ خط عمودی و ۴ خط افقی مشابه شدر صفحه رسم نمایید. این خطوط را اندازه‌گذاری نمایید (این خطوط اندازه‌گذاری در محیط پروژه نمایش داده نمی‌شوند) از دستور EQ استفاده کرده تا فاصله بین تمامی خطوط یکسان شود.
آموزش رویت تایتل نقشه‌ها: اگر می‌خواهید *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* بارگذاری کنید و نیاز دارید که خطوط Grid Line را همچنان در تصویر داشته باشید باید به بخش visibility/Grophic Override مراجعه کنید. اما خاموش یا روشن کردن نمایش این خطوط در محیط پروژه بسیار لازم بوده و نیاز است تا روش بهتری برای آن در نظر گرفته شود. می‌توان این کار را با نسبت دادن یک پارامتر به خط انجام داد. بعد زمانی که کار شما با خطوط Grid  پایان یافت به راضی آنرا خاموش کرده و نیازی به مراجعه به بخش‌های تنظیماتی خطوط نیست.
۷-خط Grid Line را انتخاب کرده از طریق پنجره Properties Palette دکمه کوچکی که در کنار بخش Visible در سمت راست وجود دارد را بفشارید.
۸-آموزش رویت تایتل نقشه‌ها: حال می‌توانید یک پارامتر جدید به آن اضافه کنید. دکمه Add Parameter را بفشارید تا پنجره‌ی Parameter Properties باز شود. در بخش Name نام Grid visibility را وارد کرده و روی گزینه Type کلیک نمایید. برای بخش Group Parameter Under را انتخاب کنید.
۹-بعد از پایان یافتن تنظیمات دکمه ok را بزنید. تاتیل را در پروژه بارگذاری کرده و پارامترها را به روز نمایید.
۱۰-تاتیل نقشه را انتخاب کرده و روی دکمه Edit Type از پنجره Properties Palette کلیک نمایید. تا پنجره‌ی Type Properties  باز شود. اگر شما گزینه Grid Visibility را غیر فعال نمایید خطوط مذبور در طول پروژه مخفی شده و نمایان نمی‌باشند.
۱۱-گزینه مذبور را غیرفعال کرده و به محیط پروژه با فشردن دکمه ok باز گردید. خطوط Grid در صفحه ناپدید شده‌اند. حال که با چگونگی ویرایش مؤلفه‌های ۲ بعدی هم‌ خانواده ی را آشنا شدید بهتر است به بررسی *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*بپردازیم. تا به حال به ویرایش هندسی عناصری غیر از موارد میزبان‌پذیر اقدام کردید.

چاپ این مطلب

Brick پروتکل بیم
ارسال کننده: zohrehyousefi - کم‌تر از 1 دقیقه‌ی پیش - انجمن: تازه های BIM - بدون پاسخ

پروتکل بیم
قوانین مالکیت معنوی پروژه در پروتکل بیم

به منظور دسترسی به اطلاعات کاملی در خصوص *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* در مراحل مختلف انجام پروژه های ساختمانی لازم باید به  پروتکل بیم مراجعه نمایید، تا تمامی شرایط لازم به منظور پیاده سازی قوانین حاضر تحت فناوری BIM در پروژه در اختیار داشته باشیم. که نقش تمامی اعضای گروه پروژه و مسئولیت هر یک در این بخش مشخص شده است.
همچنین بندهای آتی پروتکل بیم خاطر نشان می کند تمامی حقوق مالکیت معنوی پروژه باید برای هر یک اعضای گروه پروژه محفوظ باشد. و اگر کارفرما بخواهد تمامی حقوق مالکیت معنوی پروژه را تحت اختیار داشته باشد، پروتکل نیاز به ویراش و الحاقیه جدیدی پیدا می کند که در برخی شرایط توافق نامه های متممی نیز منعقد می شود. این توافق نامه ها حاکم بر هر گونه کپی برداری از مستندات پروژه می باشد، که باید تحت نظر توافقات انجام شده صورت پذیرد.

[تصویر: protocol.jpg]
پروتکل بیم
بند ششم از پروتکل بیم امتیاز در اختیار داشتن تمامی اطلاعات تولید شده توسط اعضای گروه پروژه را به کارفرما اعطا می کند و در جهت اولویت *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*بند۶-۶ و ۷-۶ امتیاز و گواهی نامه ای از طرف کارفرما به اعضای گروه پروژه در رابطه با استفاده از اطلاعات پروژه های دیگر (که توسط کارفرما فراهم شده است و یا کارفرما امتیاز استفاده از آنها را در اختیار دارد) اعطا می شود. به عبارت دیگر کارفرما مجاز است امتیاز استفاده از اطلاعات دیگر پروژه ها را در پروژه خود و یا عکس آن را به اعضای گروه پروژه اعطا کند.
امتیازاتی که در پروتکل ذکر می شود، حقوق استفاده از اطلاعات را به اعضای گروه پروژه  ویا پیمانکاران  می دهد. اگر کارفرما مجوز یا امتیازی را به بخش هایی اعطا کند تا از اطلاعات دیگری در پروژه استفاده شود باید یک توافق نامه در این رابطه فی مابین نوشته شود. این توافقات در اصل مجوز یا ضمانتی برای استفاده از اطلاعات برای شخص ثالثی است که قرارداد جداگانه ای با آن نیز منعقد می شود.(قوانین ارجاع کارهای دست سوم ۱۹۹۹)
امتیازات ذکر شده می تواند به دلایل گوناگونی لغو گردد، از آنجاییکه هر امتیازی در توافق نامه می تواند زیرشاخه ای با شخص ثالث از طرف کارفرما باشد پس هر زمان که این امتیاز توسط کارفرما لغو شود، امتیاز واگذار شده به شخص ثالث نیز لغو خواهد شد.
در جهت حفظ حقوق اعضای گروه پروژه، مواردی که در ماهیت *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و ویرایش های مرتبط با آن تاثیر گذار هستند منوط به کسب مجوز از طرف کارفرما نبوده و اگر امتیازات بیشتری در رابطه با اعطا آن به شخص ثالث مورد نظر است می تواند مابین اعضای گروه پروژه توفقاتی انجام گیرد.
تبادل الکترونیکی اطلاعات

هدف پروتکل بیم حذف توافقات فیمابین اعضای گروه پروژه برای استفاده از اطلاعات الکترونیکی تولید شده، و یا تبادل آنها با یکدیگر است. تا از خطرات انتقال اطلاعات و صدمه دیدن آنها حین انتقال جلوگیری شود. بند ۱-۵ خاطرنشان می کند که در تولید اطلاعات توسط اعضای گروه پروژه هیچ گونه تعصب و ضمانتی وجود نداشته و اطلاعات باید برای همه قابل دسترسی بوده تا بتوان در نهایت آنها را در یک چارچوب منسجم جمع آوری کرد. بند پنجم بیانگر برخورد یا خطاها و اشتباهات غیرعمدی به داده های الکترونیکی مدل اطلاعاتی است که هنگام تبادلات میان اعضای گروه پروژه رخ می دهد.
مترجم: زهره یوسفی خو

چاپ این مطلب

Lightbulb فازبندی پروژه در رویت
ارسال کننده: zohrehyousefi - کم‌تر از 1 دقیقه‌ی پیش - انجمن: رویت (revit) - بدون پاسخ

فازبندی پروژه در رویت
مدیریت یک پروژه شامل مهم‌ترین و عمده‌ترین بخش از روند سازماندهی آن می‌باشد که در فازبندی پروژه در رویت به آن خواهیم پرداخت. زمان عمده‌ای از پروژه صرف مدیریت بخش‌های مربوطه و مدیریت تغییرات احتمالی آن می‌شود. پروژه‌ها اغلب بر اساس پیشبرد اهداف و رسیدن به خواسته‌های کارفرما جلو رفته و باید به سؤالاتی پاسخگو باشد که غیر قابل پیش‌بینی است.
پس هر چه برنامه بیشتر توسعه پیدا کند در بخش مدیریت تغییرات بیشتری لحاظ می‌شود و گاهی این تغییرات و لحاظ آنها در *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* از عهده نرم‌افزارهای ترسیمی مثل CAD خارج می‌شود، اما Revit به شما اجازه می‌دهد تا مدیریتی چندگانه بر روی تمامی بخش‌های پروژه‌دار بخش ترسیمات، روابط بین داده‌ها و اطلاعات خروجی داشته باشید.
فازبندی پروژه در رویت
روش‌های گروه‌بندی و فازبندی پروژه یکی از روش‌هایی است که در مدیریت پروژه و اعمال تغییرات در آن به سرعت و دقت عمل می‌کند. ویرایش یک مؤلفه‌ی هم‌خانواده می‌تواند به سرعت در پروژه به روز شود. اما گروه‌ها شامل مؤلفه‌های بیشتری اعم از میزبان و میهمان هستند. بارها نیز در دیدهای مختلف پروژه به احجام هندسی نسبت داده می‌شود.
آیا طراحی با لحاظ این بخش‌ها باز هم آسان خواهد بود؟ به حجم هندسی شما بستگی دارد شما در هر مرحله‌ای می‌توانید از سرعت کاری را بالا برده و تنها به ترسیم بخش‌های ضروری از پروژه پرداخته و شکل کلی آنرا بررسی کنید بعد در مراحل بعد به تکمیل بخش‌های درونی اقدام نمایید. در این مقطع Revit به کمک شما آمده تا مشکل شما را حل کند تا قبل از تکمیل نقشه‌ها توسط مؤلفه‌های غیرضروری بتوانید به حجم کلی برسید. در این فصل می‌آموزید:
ـ استفاده از روش گروه‌بندی
ـ آشنایی با فازهای مختلف پروژه
استفاده از گروه‌ها
فازبندی پروژه در رویت:
در Revit تعداد زیادی مؤلفه و عنصر وجود دارد. که با توجه به فرم‌ هندسی آنها شامل *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* (که دقیقاً در محیط پروژه جاگذاری می‌شوند) و مؤلفه‌های هم‌خانواده‌ای (که در محیط Family Editor ساخته می‌شوند)
ما می‌خواهیم یک ساختمان را که در ساخت آن از روابط تکرارپذیر استفاده شده توصیف کنیم. عناصر با هم در ارتباط بوده و تکه‌ها به بخش‌ها تقسیم شده، بخش‌ها باهم مرتبط شده و این ارتباط به یک ساختار ساختمانی تبدیل گشته توانایی ویرایش در ویژگی‌های هر بخشی از مؤلفه‌ها (میزبان یا میهمان) به طور باورنکردنی خاص بوده و انجام این عملیات تأثیر فوری بر کل پروژه خواهد داشت.
در این‌جاست که گروه‌ها وارد بازی شده و نقشی اصلی را بر عهده می‌گیرد گروه‌ها در محیط پروژه ایجاد شده و شامل عناصر هم‌خانواده‌ای ـ عناصر میزبان و یا هر دوی آن‌ه می‌باشد. به عبارت دیگر جمعی از گروه‌ها می‌تواند یک گروه دیگر تشکیل دهید.
ما نمی‌توانیم هر ذره‌ی نامفهوم در کاربردی را در گروه جاگذاری کنیم. اما می‌خواهیم مطمئن شویم که شما اعتماد به نفس کافی برای استفاده از گروه‌ها را در بخش‌هایی که اصولاً از این عناصر استفاده می‌شود را دارید.
فازبندی پروژه در رویت ایجاد گروه:
ما کار را با بازکردن یکی از فایل ها در سایت iranbim شروع می‌کنیم. و تمامی مبلمان های لازم برای این تمرین را در پروژه بارگذاری می کنیم
کار را با اضافه کردن تعدادی مبلمان به یکی از اتاق‌ها شروع کنید. ابتدا به پلان Level 1 مراجعه کرده و ۸ مؤلفه‌های آنرا به پروژه اضافه کنید. مثلا ما مؤلفه‌های زیر را اضافه کرده‌ایم:
ـ Excutire chair
ـ Breuer chair
ـ shelf
ـ Desk
حال تصور کنید که نیاز دارید این مبلمان را در اتاق‌های دیگر نیز کپی کنید. شما می‌توانید این کار را به آسانی مدیریت نمایید اما اگر هر کدام از عناصر دچار تعبیرات شد بر مدیریت تمامی موارد کپی شده آسان نمی‌باشد و باید به صورت دستی تمامی عناصر ویرایش شده را تک تک بازنگری نمایید.
پس بهتر است از روش گروه‌بندی عناصر استفاده کنید. بدین ترتیب تمامی مبلمانی که از قبل در پروژه جاگذاری کرده‌ اید را انتخاب کرده و ابزار Create Groupرا اجرا نمایید.
Revit از شما می‌خواهد تا نامی برای گرده تازه انتخاب کنید. برای جلوگیری از سردرگمی در طول پروژه در هنگام استفاده از نام‌های پیش فرض نام این گرده تازه را Office Furniture 1 بگذارید. گزینه Open in Group Editor را غیرفعال کرده و بعد ok نمایید.
زمانی که گروه‌بندی کامل شد توجه کنید که تمامی مؤلفه‌های گروه‌بندی شده در داخل یک محیط از خطوط خط‌چین محاط شده که این محیط دارای یک نقطه‌ی Insert نیز هست.
نقطه‌ی Insert را با کشیدن آن به هر جای این محیط می‌توانید جابه‌جا کنید. پس آنرا با کشیدن هر کدام از نقطه‌های کنترل‌کننده آن می‌توانید جابه‌جا کرده یا بچرخانید.
فازبندی پروژه در رویت کپی کردن گروه‌ها:
بهتر است گروه ایجاد شده را در دیگر اتاق‌ها کپی کنید. گزینه‌های زیادی پیش رو دارید اگر در صفحه ترسیمات نمونه‌ی وجود دارد آنرا انتخاب کرده و بعد روی دکمه Copy کلیک کرده و یا از ابزار Create Similar استفاده کنید.
یکی از روش‌های معمول کشیدن گروه مذبور از شاخه‌ی Project Browser به صفحه ترسیمات است. این گروه در زیرشاخه‌ی نمایش داده شده در شکل ۸-۸ نمایان گشته است.
هر کدام از روش‌های بالا را که تمایل دارید انتخاب کرده و گروه مذبور را مشابه شکل ۹-۸ در همه جاگذاری کنید. همچنین نیاز است تا یکی از گروه‌ها را برای جاگذاری در مکان مناسب بچرخانید.
فازبندی پروژه در رویت دوبل کردن گروه‌ها:
در بیشتر موارد شما کار را با ایجاد یک گروه آغاز می‌کنید و بعد نمونه‌های بیشتری از روی آن در روند *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* ایجاد می‌نمایید. شما می‌توانید این کار را با  انجام عملیات دوبل کردن گروه‌ها نیز از طریق پنجره‌ی Project Browser پیش ببرید. یکی دیگر از گزینه‌های کاربردی انتخاب یکی از گروه‌ها بوده و بعد از ویرایش آن را از طریق پنجره Edit Type دوبل نمایید.
ابتدا گروه Office Furniture 1 را انتخاب کرده و بعد دکمه Edit Type را بفشارید حال می‌توانید گروه مذبور را دوبل کنید. نام گروه جدید را Office Furniture 2 بگذارید. حال گروه جدید نیز در پنجره‌ی Project Browser نمایان می‌شود. حال بهتر است به ویرایش گروه جدید اقدام شود.
ویرایش گروه‌ها
گروه مذبور را انتخاب کرده و از طریق نوار Modify/Model Groups گزینه Edit Group را انتخاب کنید این ابزار باعث می‌شود وارد محیط Edit Group شده تا برای انجام ویرایش آمادگی داشته باشید.
تمامی آنچه که در گروه‌ها جاگذاری شده مشابه قبل در تصویر نمایان است اما مابقی عناصر موجود به رنگ خاکستری برای تمیز دادن بین مؤلفه‌های گروهی نمایش داده می‌شوند.
محل قرارگیری صندلی‌ها را جابه جا کرده و یک میز چای به آن اضافه کنید، بعد روند تکمیلی را با فشردن دکمه Finish کامل نمایید.
حال یک کپی از نمونه‌ی ویرایش شده را در پروژه جاگذاری کنید. به خاطر داشته باشید با انجام هر کپی از روی گروه‌های موجود تمامی دیدها و جداول در پروژه به روز خواهند شد.
فازبندی پروژه در رویت جابه‌جایی گروه‌ها:
گروه‌ها را می‌توان با نمونه‌های دیگر در پروژ جابه‌جا کرد و قبل از جابه‌جا کردن یک گروه نیاز است تا بر روی نقاط Insert هر دو نمونه ویرایشی صورت پذیرد تا در حین جابه‌جایی دقیقاً در محل مناسب قرار گیرند یعنی هر دو نقطه‌ی Insert باید در یک مکان قرار داشته باشند.
برای جابه‌جایی یک گروه آنرا انتخاب کرده و بعد از دکمه رو به پایین موجود در پنجره‌ی Properties به فهرستی از گروه‌ها موجود از همان شاخه دسترسی خواهید داشت نمونه‌های Model شامل احجام هندسی و مؤلفه‌های پایه‌ای هستند در حالی که نمونه‌های Detail شامل مؤلفه‌های ۲ بعدی مشابه عناصر جزئیاتی هستند. گروه را جابه‌جا نمایید.
نویسنده:زهره یوسفی خو

چاپ این مطلب

  استفاده از روش worksharing در رویت Revit
ارسال کننده: zohrehyousefi - کم‌تر از 1 دقیقه‌ی پیش - انجمن: رویت (revit) - بدون پاسخ

استفاده از روش worksharing در رویت Revit
یکی از مهم‌ترین امتیازات استفاده از روش همکاری گروهی توانایی اشتراک با بقیه اعضای گروه می‌باشد. بدین ترتیب ما به بررسی چگونگی این عملکرد در بین اعضای تیم کاری می‌پردازیم.استفاده از روش worksharing در رویت Revit : اما اگر بخواهیم از این روش در یک تیم بزرگتر مثل گروه *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟
Revit به شما اجازه می‌دهد تا فایل‌ها را به صورت Link شده مورد استفاده قرار دهید. اما زمانی‌که این فایل در مدل پروژه بارگذاری شود. گزینه‌ها و ابزارهای زیادی برای استفاده از اطلاعات این فایل در دسترس قرار می‌گیرد. به این ابزار Copy/Monitor می‌گویند.
استفاده از روش worksharing در رویت Revit
دستور Copy/Monitor به شما اجازه می‌دهد تا از روی فایل Link شده عناصر مورد نظر را در پروژه کپی کنید.
ابتدا ابزار Copy/Monitor و بعد Select Link. فایل Link شده‌ی معماری را انتخاب کرده تا نوار ابزارها به حالت Copy/Monitor تغییر شکل دهد. روی گزینه‌ی Option کلیک کرده تا پنجره‌ای  در صفحه نمایان شود توجه داشته باشید که گزینه‌های نمایش داده شده در ابزار Copy/Monitor از نرم‌افزار*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* با مونه‌های مشابه در بخش‌های Structural و MEP متفاوت است. اما هدف در اینجا تنها بررسی نمونه‌های موجود در بخش Architectural است.
پنجره‌ی Copy/Monitor Options در نرم‌افزار Revit Architecture به ۵ بخش تقسیم شده که نمایشگر عناصر موجود در بخش Copy و Monitor می‌باشد. برای هر بخش فهرستی به نام Categories And Types To Copy در نظر گرفته شده. در بخش Floors فهرستی از انواع کف‌های موجود که در فایل Link شده قرار دارند در ستون سمت چپ و کف‌های موجود در فایل میزبان در ستون سمت راست لیست شده‌اند.
توجه کنید که هر نوع فایل Link شده‌ای می‌تواند جز گزینه‌های انتخابی Don’t Copy This Type باشد این عملکرد می‌تواند تنها برای کنترل کیفیت پروژه‌های BIM باشد و نیازی به کپی کردن مؤلفه‌های موجود درآن نداشته باشد. برای مثال دیوارها هیچ‌گاه کپی نمی‌شوند به بخش Walls مراجعه کنید و تمامی موارد موجود را به حالت Don’t Copy This Type تغییر دهید.
در پایین صفحه‌ای که در پنجره‌ی Copy/Monitor Option باز شده می‌توانید بخش با نام Additional Copy Parameter در هر پانل جاگذاری شده است. توجه کنید که این پارامترهای اضافی با مؤلفه‌های دسته‌بندی شده در هر بخش تفاوت دارند. برای مثال زمانی‌که روی ترازها (Level) عملیات Copy/Monitor انجام شود یک پیشوند برای تمایز بین نمونه‌ی موجود و نمونه‌ی کپی شده از فایل Link ایجاد می‌شود تا به فرض مثال تراز معماری که ساختار کف تمام شده از مصالح ساختمانی می‌باشد با کف سازه‌ای که متشکل از تراز تمام شده سازه‌ی مشخص است از یکدیگر جدا باشند.
[تصویر: worksharing-2-300x145.jpg]

استفاده از روش worksharing در رویت Revit
بهتر است نگاه دقیق‌تری به عناصر موجود در هر بخش از ابزار Copy/Monitor داشته باشیم:
Level: در بیشتر موارد تفاوت بین جایگاه تراز سازه و تراز معماری در طبقات باعث این تفکر می‌شود که بهتر بود که از تراز مذبور کپی روی فایل اصلی ایجاد نشود اما بهتر است بدانید که انجام یک کپی با لحاظ فاصله و نام جدید می‌تواند در پروژه بسیار کارآمد باشد. توجه داشته باشید که این فاصله به تمامی عناصر Copy/Monitor شده اعمال می‌شود. اما اگر تراز سازه‌ای نیاز داشت تا فاصله‌ای متفاوت از آنچه ایجاد می‌شود داشته باشد یک تراز در فایل میزبان ایجاد کرده و بعد از دستور Monitor استفاده کنید تا فاصله‌ای متعارف بین تراز موجود در فایل Link شده ایجاد شود و این فاصله در طول ویرایش مدل Link شده لحاظ خواهد شد.
Grds: کپی کردن محورها معمولاً کار بسیار سختی است شما می‌توانید از گزینه‌های موجود در این پانل‌ها استفاده کرده و محورهای معماری را به محورهای سازه‌ای تبدیل کنید. همچنین می‌توانید پیشوندی به نام هر محور آکس اضافه کنید. برای مثال اضافه کردن حرف “S” برای نمونه‌ی سازه و “A” برای نمونه‌ی معماری می‌تواند کارآمد باشد.
استفاده از روش worksharing در رویت Revit ستون‌ها:
مهندسین سازه می‌توانید هر ستونی را بر حسب مورد جابه‌جا نمایند ـ هم ستون‌های معماری و هم‌سازه‌ای ـ اما از آن‌جا که یک مهندس آرشیتکت باید از محل تغییر ستون‌ها در فایل اصلی آگاه شود بعد از انجام ویرایش‌ها عملیات Monitor روی فایل Link شده صورت می‌گیرد. در حقیقت ستون‌های سازه‌ای باید تنها در مدلسازی نقشه‌های سازه موجود بوده و بعد به مدل معماری Link شود بعد هر زمانی که آرشیتکت از روش Copy/Monitor روی فایل سازه‌ی Link شده استفاده کند موارد ویرایش شده در تصویر نمایان می‌شوند و در مراحل بعد ستون‌های معماری در راستای مکان جدید جابه‌جا خواهند شد اما اگر فایل Linkشده حذف شود دیگر این امکان جهت اطلاع رسانی تغییر مکان ستون‌ها در فایل معماری وجود نخواهد داشت.
استفاده از روش worksharing در رویت Revit دیوارها و کف‌ها:
این مؤلفه‌ها نیز مشابه نمونه‌ی ستون‌ها هستند دیوارهای سازه‌ای که در هنگام مکانیابی و جاگذاری در نقشه‌های سازه‌ای نقش مهمی را بازی می‌کنند نیز می‌توانند در فایل معماری Link شوند. زمانی‌که شما تصمیم می‌گیرید تا برای ارتباط بین این عناصر از روش Copy/Monitor استفاده کنید بهتر است از یک نام خاص برای دیوارهای سازه‌ای در پروژه استفاده کنید. نامی که مشخص‌کننده‌ی کاربرد آن باشد این کار را می‌توانید از طریق پنجره‌ی Copy/Monitor Option انجام دهید. می‌توانید در بخش نام‌گذاری یک خط فاصله (-) در ابتدای نام هر بخش اضافه کنید.
در نهایت مطمئن شوید که گزینه‌ی Copy Windows /Doors/Openings و Copy Openings/ Insert برای کف‌ها علامت‌گذاری شده باشد تا به تبع آن بازشویی نیز در مؤلفه‌های بازبینی شده در فایل اصلی لحاظ شود
از این ابزار Copy/Monitor استفاده کنید تا رابطه‌ای را که میان محورهای آکس مدل میزبان و مدل Link شده وجود دارد را کشف کنید. با انجام این‌کار مطئمن می‌شوید که محورهای اصلی در فایل میزبان با محورهای مدل Link شده هماهنگ شده‌اند.
نویسنده: زهره یوسفی خو

چاپ این مطلب